Přejít zpět na výpis článků

Vyrovnávání hladiny cholesterolu a výživa jater

Přibližně 80 % cholesterolu v našem těle nepochází z jídla, které jíme, ale vytváří se v játrech. Právě zde leží jedno z tajemství ajurvédského přístupu léčby vysokého cholesterolu. Míří totiž přímo k jádru problému. Ajurvéda na zvýšený cholesterol pohlíží jako na vnitřní náplast, která má řešit nějaký vnitřní problém. Tím může být například i oxidativní stres.

Volné radikály útočí na cévní výstelku a mohou způsobovat poškození, která je nutné opravit. Mezi další aspekty ovlivňující výši hladiny cholesterolu mohou patřit stres, vysoký krevní tlak, nikotin nebo jiné toxiny (mikrobiální, enviromentální, toxiny obsažené v jídle, lécích a alkoholu). Cholesterol je první odpovědí našeho těla na volání o pomoc při opravě tepny, uvádí Dr. Alejandro Junger, MD, kardiolog a autor publikace Clean Gut. Podobně, jako když se na ráně vytváří strup, posílá tělo cholesterolovou desku, aby pomohla opravit poškození. Jde o malý typ cholesterolu s vysokou hustotou. Ve zdravém těle zdravé buňky pokračují v opravě tepny pod touto cholesterolovou deskou, která je následně absorbována zpět do těla, aby se zde nehromadila – a nestala se tak zdravotním problémem. Když je ale stres dlouhodobě na denním pořádku a člověk je ještě navíc vystavovaný toxinům, signál k zastavení výroby a posílání cholesterolu do poškozených oblastí nikdy není odeslaný. Cholesterolová "náplast" se stále zvětšuje, dokud není postižená tepna naprosto ucpaná.

Podpora zdraví vašich jater je pro ochranu před špatným cholesterolem (lipoprotein s nízkou hustotou) velmi důležitá. LDL je „špatný“ cholesterol, jehož nadbytek může vést k ucpání tepen. Ajurvédský přístup se zaměřuje na pomoc ve všech oblastech, jako je vyživování jater pomocí bylinek, přiměřená dieta, změna životního stylu, ochrana krevního řečiště i správný metabolismus lipidů. Když jsou játra v rovnováze, produkují více dobrého druhu cholesterolu (HDL). Tento lipoprotein s vysokou hustotou pak odnáší LDL cholesterol z krevního řečiště, a tím pomáhá chránit tepny od jeho nahromadění. Kolik "dobrého" a "špatného" cholesterolu produkuje vaše tělo, závisí na mnoho faktorech. Doplněk stravy Aimil AmytrolEU z řady Power of Ayurveda obsahuje tradiční ajurvédské bylinky, které vyrovnávají hladinu celkového cholesterolu v krvi, vyživují játra, podporují schopnost vašeho těla metabolizovat tuky, podporují správnou funkci jater a vyrovnávají vylučování žluči.

 

Další ajurvédské tipy pro vyrovnávání cholesterolu:

 • Vyvarujte se konzumace některých fermentovaných potravin (alkohol nebo ocet).
 • Vyhněte se potravinám, které obsahují chemikálie, konzervační látky, přísady, umělé příchutě a barvy, které mohou snižovat účinnost jater.
 • Jezte stravu s vysokým obsahem vlákniny, zeleninu (zejména listovou), ořechy, celozrnné a celé cereálie (např. ovesné vločky).
 • Omezte tuky ve vaší stravě, ale nesnažte se je úplně vyřadit.
 • Snižte příjem nasycených tuků (máslo, kokosový olej a tuk v červených masech).
 • Zcela se vyhněte všem nasyceným tukům, včetně hydrogenovaných a částečně hydrogenovaných olejů, které se nacházejí v margarínu a ve většině zpracovaných chlebů, krekrů, obilovin a dezertů.
 • Vybírejte si čerstvé potraviny, nejlépe vařené s malým množstvím olivového oleje.
 • Zařaďte do jídelníčku kurkumu, kmín, koriandr, fenykl a hřebíček, protože tyto potraviny zlepšují metabolismus tuků. Kromě nich také lněná semínka, sójový olej a rybí tuk.
 • Použijte speciální bylinné směsi pro vyrovnání hladin Váta, Pitta a Kapha.
 • Pravidelně užívejte Aimil AmytrolEU z řady Power of Ayurveda, ajurvédský rostlinný doplněk stravy, který je koncipován tak, aby pomáhal při metabolismu tuků a Aimil AmlycureEU, který podporuje činnost jater.
 • Pravidelně sportujte podle svých tělesných možností a konstituce, ideální téměř pro všechny je například jóga.
 • Pijte teplou vodu v průběhu celého dne, abyste pomohli tělu vyplavovat toxiny.
 • Vyvarujte se nadměrnému solení.

Hladiny cholesterolu v krvi mírně stoupají s věkem a ženy mají obecně vyšší hladinu HDL cholesterolu než muži. Vyšší hladiny cholesterolu mohou být způsobeny také dědičně, a současně závisí i na konstitučním nastavení.

 

Závěrem

Nezapomeňte – kdyby pro vás byl cholesterol skutečně jen špatný, tělo by jej nevyrábělo. Když je kombinován s jiným lipidem, triglyceridem, tvoří jeden z nejdůležitějších stavebních bloků vašeho těla, podílí se na strukturování buněk a tvorbě přírodních steroidních hormonů. Vyrábí také vitamín D, který řídí vstřebávání vápníku, chrání vaše kosti a zvyšuje energetickou hladinu.

 

Odmítnutí odpovědnosti:
Jediným účelem tohoto článku je poskytnout informace o tradici a o technikách Ajurvédy. Tyto informace nejsou určeny k použití při diagnostice, léčbě nebo prevenci jakékoli nemoci. Máte-li vážné akutní nebo chronické zdravotní potíže, obraťte se na školeného zdravotnického odborníka, který dokáže plně zhodnotit vaše potřeby a účinně je řešit. Pokud hledáte pomoc vyškoleného ajurvédského experta, kontaktujte nás. Zavolejte nám nebo nám pošlete e-mail.

###message