Co je to Ajurvéda?

Jedná se o 6000 let starý systém celostní medicíny, který se po dlouhá tisíciletí vyvíjel a aplikoval do moderní doby. O jejím užitku a efektivitě léčebných postupů svědčí uznání od světové zdravotnické organizace WHO. Ajurvéda je však více jen než pouhý systém léčby nemocí, je to věda o životě (Ayur = život, Veda = věda nebo vědění). Nabízí moudrosti a znalosti o těle a pomáhá lidem udržet dlouhověkost, zdraví a v neposlední řadě dosáhnout uvědomění svého lidské potenciálu.

O-ajurvede

Ajurvéda vnímá tělo a duši jako neoddělitelné složky jednoho celku. Komplexní zdraví závisí nejen na rozvíjení našeho vědomí a těla, ale hlavně na jejich vzájemné harmonii a rovnováze. Hlavní ajurvédské hodnoty jsou: péče o trávicí systém, bohatý a klidný spánek, cvičení  a žití v souladu s přírodou. Především však ajurvédsáa filozofie stojí za přístupem “take it easy“ - vyrovnání se s věcmi, které nemůžeme ovlivnit a soustředění se na věci, které naopak změnit můžeme.

Ajurvéda a zdraví 

Ajurvédští lékaři vnímají  souvislost mezi duševním a fyzickým stavem pacienta. Proto se snaží nejen potlačit projevy nemocí, ale i odstranit jejích příčiny. Vždy tedy kromě samotné nemoci zkoumají duševní stav a celkový životní styl člověka.
Ajurvédské medicína využívá léčivé síly bylin a rostlin, u kterých zkoumala a ověřovala účinky po tisíce let. Mezi hlavní problematiky ajurvédské medicíny patří:


Ajurvéda a meditace 

Jedná se o jeden z nejdůležitějších stavebních kamenů celé ajurvédské filozofie. Meditace je jedním z nejmocnějších nástrojů. Ajurvédští lékaři předepisují dosažení rovnováhy pro léčení mysli a těla. Meditace pomáhá zbavit se stresu, úzkostí a deprese. V medtiačním stavu, s klidným a pomalým tempem srdce a dechu vaše tělo snižuje tvorbu stresových hormonů, jako je kortizol a adrenalin, a naopak zvyšuje produkci neurotransmiterů, včetně serotoninu, dopaminu, oxytocinu a endorfinu. Dle názoru ajurvédských exprtů lze také za pomocí meditace  snížit hladinu cholesterolu v krvi.   

Ajurvéda a stravování

Nenadarmo se říka - jste to, co jíte. Ajurvéda v podstatě tvrdí totéž a proto klade velký důraz na stravovací návyky. Ajurvéda radí:

  • vždy se posaďte u jídla (nejezte před počítačem, televizorem nebo během jízdy),
  • nejezte, když nemáte hlad,
  • jezte v mírném tempu - ani rychle ani pomalu,
  • preferujte čerstvé potraviny před polotovary a instantními jídly,
  • vyvarujte se umělých dochucovadel.

Struktura lidského těla dle ajurvédy.

Dle ajurvédy je lidské tělo složeno z pěti základních prvků (země, oheň, voda, vzduch a éter) a tři dóší (Vátta, Pitha a Kapha). Detailnější informace jsou popsány v následujícím článku.

Aimil - síla ajurvédy

Kombinací dávné ajurvédské moudrosti a moderního výzkumu společnost AIMIL vyrábí přírodní doplňky stravy. Naše ajurvédské doplňky stravy jsou čistě bylinného složení a neobsahují žádne živočišné látky. Jejich složení je harmonické uspořádání léčebných  rostlin s ohledem na ajurvédskou filozofii.

 

###message