Co je to Ajurvéda?

Jedná se o cca 6000 let starý celostní systém, který se po dlouhá tisíciletí vyvíjel a aplikoval do moderní doby. O jejím užitku a efektivitě postupů svědčí uznání od světové zdravotnické organizace WHO. Ajurvéda je však více, je to věda o životě (Ayur = život, Veda = věda nebo vědění). Nabízí moudrosti a znalosti o těle a pomáhá lidem udržet dlouhověkost, zdraví a v neposlední řadě dosáhnout uvědomění svého lidského potenciálu.

O-ajurvede
O-ajurvede

Ajurvéda vnímá tělo a duši jako neoddělitelné složky jednoho celku. Komplexní zdraví závisí nejen na rozvíjení našeho vědomí a těla, ale hlavně na jejich vzájemné harmonii a rovnováze. Hlavní ajurvédské hodnoty jsou: péče o trávicí systém, bohatý a klidný spánek, cvičení  a žití v souladu s přírodou. Především však ajurvédská filozofie stojí za přístupem “take it easy“ - vyrovnání se s věcmi, které nemůžeme ovlivnit a soustředění se na věci, které naopak změnit můžeme.

Ajurvéda a zdraví 

Ajurvédští poradci vnímají souvislost mezi duševním a fyzickým stavem člověka. Proto se snaží pochopit celkový životní styl člověka a využívají síly bylin a rostlin, které Ajurvéda zkoumala a ověřovala po tisíce let.


Ajurvéda a meditace 

Jedná se o jeden z nejdůležitějších stavebních kamenů celé ajurvédské filozofie. Meditace je jedním z nejmocnějších nástrojů. Ajurvédští guruové předepisují dosažení rovnováhy mysli a těla. Meditace pomáhá zbavit se stresu a úzkostí. V meditačním stavu, s klidným a pomalým tempem srdce a dechu vaše tělo snižuje tvorbu stresových hormonů, jako je kortizol a adrenalin, a naopak zvyšuje produkci neurotransmiterů, včetně serotoninu, dopaminu, oxytocinu a endorfinu

Ajurvéda a stravování

Nenadarmo se říka - jste to, co jíte. Ajurvéda v podstatě tvrdí totéž až na to, že klade větší důraz na to co člověk tráví Ajurvéda radí:

  • vždy se posaďte u jídla (nejezte před počítačem, televizorem nebo během jízdy),
  • nejezte, když nemáte hlad,
  • jezte v mírném tempu - ani rychle ani pomalu,
  • preferujte čerstvé potraviny před polotovary a instantními jídly,
  • vyvarujte se umělých dochucovadel.

Struktura lidského těla dle ajurvédy

Dle ajurvédy je lidské tělo složeno z pěti základních prvků (země, oheň, voda, vzduch a éter) a tři dóší (Vátta, Pitha a Kapha). Detailnější informace jsou popsány v následujícím článku.

Aimil - síla ajurvédy

Kombinací dávné ajurvédské moudrosti a moderního výzkumu společnost vyrábí AIMIL své produkty. Naše ajurvédské doplňky stravy jsou čistě bylinného složení a neobsahují žádne živočišné látky. Jejich složení je harmonické uspořádání rostlin s ohledem na ajurvédskou filozofii.

 

###message