Přejít zpět na výpis článků

Podpora kloubů z pohledu Ajurvédy

  • Detoxikace
  • Ajurvéda
  • Zdravý životní styl
  • Jóga

Podpora kloubů z pohledu Ajurvédy

„Mluví s vámi někdy vaše klouby?
Křičí na vás?
Jak časté je jejich volání?“

Zastavili jste se někdy a uvažovali o tom, jak jste závislí na pohybu? A že každý náš pohyb závisí na těch zázračně kluzkých a polstrovaných mezerách mezi našimi kostmi? Naše klouby jsou nezbytné pro tělesný pohyb a přesto jsou námi neuvěřitelně podceňovány. Život bez kloubů si nelze zcela představit; naše klouby jsou pro nás skutečně životně důležité a péče o ně může mít obrovský dopad na to, jak se celkově cítíme.

disease aimil muscalt forte detox

Zastavili jste se někdy a uvažovali o tom, jak jste závislí na pohybu? A že každý náš pohyb závisí na těch zázračně kluzkých a polstrovaných mezerách mezi našimi kostmi? Naše klouby jsou nezbytné pro tělesný pohyb a přesto jsou námi neuvěřitelně podceňovány. Život bez kloubů si nelze zcela představit; naše klouby jsou pro nás skutečně životně důležité a péče o ně může mít obrovský dopad na to, jak se celkově cítíme.

Globální pohled Ajurvédy tvrdí, že většina kloubních problémů je záležitostí nahromaděné „ámy“ – tedy odpadních látek, které se dostali tam, kam původně neměli - do klobních prostorů. Cílem níže uvedených doporučení je správné pochopení, regenerace, detoxikace kloubů (přesun odpadu “ áma” zpět do trávicího traktu a odtud jeho následné odstranění z těla), zmírnění a odstranění zánětů, podpora správné cirkulace a rovnováha agni v tkáních. 

  

Podle Ajurvédského učení je za kosti a klouby odpovědná dóša vata a tedy při její nerovnováze jsou klouby a kosti náchylné k poškození. Tuto realitu jen umocňuje skutečnost, že samotné klouby jsou tvořeny spoustou prázdného prostoru - za což také odpovídá dóša vata. Současně jsou klouby hluboce ovlivněny kvalitou kostní tkáně (asthi dhatu), také sdílejí důležité spojení s nervovou tkání (majja dhatu) a s nervovým systémem jako celkem. Kromě toho jsou zdravé klouby mazány a polstrovány mastnou látkou známou v Ájurvédě jako shleshaka kapha (podtyp kapha) a ta je spojuje s meda dhatu (tukové tkáně). A co víc, každý z těchto stavebních prvků se spoléhá na proces výživy tkání, který nás přivádí opět k roli agni (metabolického ohně). V Ájurvédě se říká, že silné agni a správné trávení jsou nezbytné pro naše celkové zdraví a dlouhověkost a že každou nerovnováha a tedy i nemoc lze obecně vysledovat až k narušenému agni a špatnému trávení. Zdravé klouby i ostatní tkáně, které podporují jejich fyziologii, se spoléhají na výživu tkání, která je v konečném důsledku odrazem správné agni. 


Zamyslete se prosím, nad níže uvedenými body a případně kontaktujte ajurvédského poradce (viz seznam) pro větší pochopení, více informací nebo radu:

Komplexní detoxikace organismu

Pravidelná detoxikace - čištění organismu od odpadních látek je skvělý způsob, jak podpořit zdraví našich kloubů, protože detoxikace specificky probouzí agni a tím také čistí nečistoty z celého systému. A jak by se dalo očekávat, čím hlubší očištění, tím hlubší dopad na specifické tkáně, jako jsou klouby. Existuje řada čistících technik: jednodenní čištění trávení, zjednodušená třídenní očista, tradiční ajurvédská panchakarma nebo detoxikace pomocí tri-došické ajurvédské směsi pro čištění Aimil Triphala nebo Aimil Detox BIO.

Vhodná strava

O vhodné stravě už toho bylo napsáno hodně, ale nemůžeme tento klíčový odstavec zcela vynechat. Ajurvéda považuje vhodnou stravu za zásadní, protože výživa tkání určuje zdraví i kloubů, tedy vyvážená strava rozhodující. Výše byl zmíněn Agni - trávicí oheň, jenž patří do oblasti stravy (správná strava ve správný čas). 

Pravidelné ošetření kloubů 

Balzámy, oleje a masti aplikujte přímo na tkáně okolo bolavých kloubů. Začněte ihned, jak s Vámi začnou vaše klouby mluvit - nečekejte, až začnou křičet. Masáž kloubů pomáhá zvýšit krevní oběh, usnadňuje odstraňování toxinů a ama. Výživné esenciální oleje dodávají zvláštní podporu kloubům a podporují omlazení lokálních tkání. Doporučujeme pravidelně používat Muscalt Forte (vhodné složení).

Pravidelná výživa kloubů

Zvažte produkty pro podporu kloubů guggulu, guduchi  a boswellia, které jsou používány po stovky let pro podporu zdraví kloubů a také pro jejich zklidňujícímu, lubrikačnímu a detoxikačnímu účinku na klouby. Kloubní tkáně jsou úzce spojeny s kostními tkáněmi, takže jedna část často ovlivňuje druhou. 

Pravidelné cvičení

Začněte ranním cvičením jemných rotací kloubů, které pomáhá promazat a chránit klouby. Udělejte každé ráno nejméně deset rotačních pohybů v každém směru pro každý kloub. Začněte malými klouby na rukou, potom pomalu otáčejte rukama v zápěstí v každém směru, následně položte obě ruce na ramena (pravá ruka na pravé rameno, levá ruka na levé rameno) a nakreslete kruhy lokty kolem ramenních kloubů - nejprve točte dozadu a pak dopředu. Tímto způsobem pokračujete s každým dalším kloubem v těle (vždy od menších po větší klouby).

Ajurvéda doporučuje pravidelně praktikovat jógu. Jóga a jemné protahování pomohou zlepšit cirkulaci v kloubech a kolem nich. Můžete začít cvičit jógu doma podle příruček enbo podle internetu, nebo pravidelně docházet na lekce a nejlepší je kombinace pravidelného denního cvičení s občasnou odbornou lekcí. Pro příklad asana Marjaryasana-Bitilasana je skvělá pro čištění a mazání obratlů klouby podél páteře. 


Závěrem

Každopádně každé tělo je zrozené k větší porci pohybu než kolik mu poskytujeme. Tedy pro dobré zdraví našich kloubů pravidelně cvičme (např.: jogu, pozdrav slunce, tai-chi, 8 ks brokátů, svoji kombinaci cviků...). Nenechte vaše klouby zbytečně křičet, dopřejte jim očištění, pohyb, masáž i výživu. V případě, že se chcete dozvědět více, obraťte se na některého z našich ajurvédských poradců.

Produkty uvedené v textu článku

###message