Počet lidí, kteří mají potíže s metabolizací cukru v krevním oběhu enormně stoupá. Tento stav, běžně známý jako diabetes, dosahuje v mnoha zemích epidemických rozměrů. Léčebný systém Ajurvédy nabízí cennou moudrost a vedení, které pomáhají naslouchat signálům těla, všimnout si prvních příznaků nerovnováhy, a provést potřebné změny, abychom navrátili rovnovážný stav.

Ajurvéda a diabetes

Počet lidí, kteří mají potíže s metabolizací cukru v krevním oběhu enormně stoupá. Tento stav, běžně známý jako diabetes, dosahuje v mnoha zemích epidemických rozměrů.

Diabetes je sedmou hlavní příčinou úmrtí v USA a je hlavní příčinou onemocnění srdce, mrtvice, onemocnění ledvin, amputace dolních končetin a slepoty. Údaje z mezinárodních studií ukazují, že počet lidí s diabetem po celém světě v roce 2011 dosáhl 366 milionů. Alarmující je, že odhadem 36,6 %, mužské populace a 29,3 % ženské populace trpí prediabetes.

Naštěstí, i když ještě neexistuje lék na diabetes, existují intervence a změny životního stylu, které mohou ovlivnit průběh této nemoci a předcházet komplikacím. Léčebný systém Ajurvédy nabízí cennou moudrost a vedení, které pomáhají naslouchat signálům těla, všimnout si prvních příznaků nerovnováhy, a provést potřebné změny, abychom navrátili rovnovážný stav.

Můžeme také rozšířit náš potenciál, abychom vyvinuli léčebné strategie, které kombinují starou moudrost s moderní medicínou.

Ajurvéda je tradiční tisíce let starý přírodní celostní systém. Je to systém, který celostně řeší: tělesnou a psychickou konstituci, jídlo, pohyb, meditace, masáže a léčbu (rostlinné léky a doplňky stravy).

 

Co je cukrovka?

Současné lékařské porozumění diabetes mellitus spočívá v tom, že se jedná o skupinu příbuzných onemocnění, při nichž organismus není schopen regulovat množství cukru (konkrétně glukózy) v krvi. Glukóza poskytuje našemu tělu a mysli životně důležitou energii. Je to hlavní zdroj energie pro naše buňky a hlavní zdroj paliva pro náš mozek.

U zdravých jedinců je automaticky regulováno množství všech hormonů (včetně inzulínu) i hladina glukózy v krvi. U osob s cukrovkou však tělo nevytváří dostatek inzulinu (diabetes 1. typu) nebo s ním nedokáže dobře pracovat (diabetes typu 2). Když tělo není schopno efektivně zpracovat glukózu z krve do buněk, kde je jí potřeba, zůstává glukóza v krvi, kde může způsobit vážné problémy. Kromě toho buňky nedostávají energii, kterou potřebují k řádnému fungování. Ve všech typech diabetu existuje riziko, že hladina krevního cukru bude příliš vysoká a způsobí vážné zdravotní problémy, jak akutní, tak i chronické.

 

Ajurvédská perspektiva

Příčiny, symptomy, prognóza a léčba diabetu byly podrobně popsány ve védských textech před tisíci lety. Ajurvéda rozpoznává více-faktorovou povahu diabetu, přičemž odkazuje na tendence zděděné při narození, stejně jako nahromaděné nerovnováhy potenciálně všech tří dóš nebo stavů mysli a těla (Vata, Pitta a Kapha).

 

Jídlo na zdraví

Ajurvéda se dívá na jídlo jako na lék. Vzhledem k tomu, že ajurvéda považuje diabetes za převahu převážně dóši Kapha, doporučuje dietu, která uklidňuje dóšu Kapha, aby udržovala cukrovku pod kontrolou. Pokyny zahrnují konzumovat více potravin, které jsou hořké, svírající nebo chuťově štiplavé - a rozhodně snížit spotřebu potravin, které jsou roztříděny jako sladké, kyselé nebo slané.

Mějte na paměti, že ajurvédský výživový předpis bere v úvahu mnoho faktorů, jako je věk, tělesná konstituce, období a další environmentální a sociální faktory, takže konzultace s vyškoleným odborníkem je nezbytná k vypracování konkrétních individuálních doporučení.

Konzumujte potraviny, které mají vyrovnávací účinek na dominantní dóšu nebo které vyrovnávají všechny dóši.

Hýbejte se

Jak Ajurvéda, tak i moderní medicína definují nedostatek fyzického cvičení jako jeden z faktorů životního stylu, který přispívá k rozvoji a progresi diabetu. Obezita zvyšuje riziko vzniku cukrovky a negativně ovlivňuje kontrolu cukru v krvi u jedinců s diabetem. Z těchto důvodů je aktivní léčba a prevence diabetu při aktivní tělesné hmotnosti.

Jakýkoli typ fyzické aktivity pomáhá snižovat hladinu glukózy v krvi a aerobní cvičení zejména zlepšuje funkci inzulínu, což umožňuje, aby glukóza vstoupila do buněk, kde je potřeba, a udržovala hladinu v krvi normální. Zde jsou některé příklady cvičení, které můžete zapracovat do každodenní rutiny: Svižná procházka, lekce jógy, tai-chi, lekce tance, lekce aerobiku (i vodního), nebo jízda na kole.

Postupně zvyšující se fyzická aktivita pomáhá snížit přebytek dóši Kapha. Naopak těžké cvičení se však nedoporučuje. Vždy se doporučuje odborné poradenství o správném režimu cvičení.

Z ajurvédské perspektivy existují specifické postoje jógy, které nabízejí největší výhody pro snížení stresu (viz další články o Jóga).

Ajurvéda identifikuje mnoho bylin a koření, které lze použít k léčbě diabetu. Začínáme identifikovat některé z přínosných účinků těchto přírodních léčiv i z vědecké perspektivy. V současné době existuje více než 1200 druhů rostlin, které mají známé účinky snižující hladinu glukózy. Zde je několik:

 

Gymnéma lesní (Gymnema Sylvestre)

 

Tato rostlina byla používána k léčení diabetu již více než 2000 let. Jedná se o lesní, popínavou vinnou révu vyskytující se ve střední a jižní Indii. Ajurvédští lékaři se na tuto rostlinu odvolávali jako na gurmar nebo "zabiják cukru".

V rozsáhlých výzkumech gymnémy lesní bylo zjištěno, že stimuluje sekreci inzulínu, zvyšuje účinky cirkulujícího inzulínu a snižuje hladinu glukózy v krvi. Bylo také prokázáno, že má ochranný účinek na slinivku, což je orgán, který produkuje a vylučuje inzulín. Zdá se, že Gymnéma lesní zvyšuje citlivost tkáně na inzulín, což pomáhá tělu používat glukózu na energii.

Další rostliny jsou:

Pískavice řecké seno (Trigonella Foenum-graecum)

Dřišťál osinatý (Berberis aristata)

Křídlok vakovitý (Pterocarpus marsupium)

Mořena srdčitá (Rubia cordifolia)

Chebule srdčitá (Tinospora cordifolia)

 

Odmítnutí odpovědnosti

Jediným účelem těchto článků je poskytnout informace o tradici ajurvédy. Tyto informace nejsou určeny k použití při diagnostice, léčbě nebo prevenci jakékoli nemoci. Máte-li vážné akutní nebo chronické zdravotní potíže, obraťte se na školeného zdravotnického odborníka, který dokáže plně zhodnotit vaše potřeby a účinně je řešit. Pokud hledáte lékařskou pomoc vyškoleného ajurvédského experta, zavolejte nám nebo pošlete e-mail.

###message