Gymnema Sylvestre

Gymnéma lesní

Aimil_gurmar
Aimil_gurmar

Botanicky název

Gymnema sylvestre 

Čeleď

toješťovité

Synonyma

Gurmar

Využití

celá rostlina 

Popis

Gurmar je bylina, které se vyskytuje v jižní a střední Indii nebo na Sri Lance. Listy mají eliptický nebo vejčitý tvar. Její drobné květy jsou žluté barvy a ve tvaru zvonu. Semena jsou úzce oválné až podlouhlé a mají světlou hnědou barvu. Plodem je měchýřek nebo souplodí 2 měchýřků.

Biologické látky

Gurmar obsahuje triterpenoidní saponiny kyseliny gymnemové A, B, C a D se zbytky cukru, jako je kyselina glukuronová, kyselina galakturonová, kyselina ferulová a kyselina angelová, gymnemagenin, gymnamosaponiny, gymnestrogenin, stigmasterol, hexahydroterpen nebo kyselina gymnemová. Listy také obsahují betain, cholin, gymnamické alkaloidy, inositol a d-quercitol. Uhlovodíky obsahuji látky jako nonakosan, fytin, pryskyřice, kyselina vinná a  kyselina máselná.

Léčebné účinky

Používá se při léčbě cukrovky, hubnutí nebo regulaci hmotnosti těla. Dále se využívá k léčbě nachlazení, vředů, hemeroidů, bolesti kloubů a kožních onemocněních. Také je užitečná při nachlazení nebo horečce.
Gymnéma stimuluje sekreci inzulínu, zvyšuje účinky cirkulujícího inzulínu a snižuje hladinu glukózy v krvi. Gurmar také zvyšuje citlivost tkáně na inzulín, což pomáhá tělu používat glukózu na energii.

Aimil.eu

Uvedená bylina je obsažena v následujicích produktech:

Aimil hladina cukru v krvi

Aimil činnost jater

Aimil hladina cholesterolu

 

###message