Přejít zpět na výpis článků

Vyzrajte na cholesterol pomocí meditace

Meditace

Meditace je tradiční součástí ajurvédy a jejího celostního pohledu na zdraví člověka. Proto není divu, že ji ajurvédští léčitelé doporučují pro dosažení normálního stavu tělesných systémů. Patří mezi ně také podpora správné hladiny cholesterolu.

Meditace
Meditace

Jakmile zazní pojem cholesterol, velká část lidí se vyděsí a začne přemýšlet negativně. Pravdou ale je, že cholesterol je v mnohých ohledech nepochopená látka, která je pro tělo ve správné míře nutná, potřebná a prospěšná.

Funkce cholesterolu

Cholesterol nemá kalorie, a proto z něj tělo nemůže získat žádnou energii. V organismu působí jako lepidlo pro scelování buněčných membrán, je potřebný pro stavbu kostí a pomáhá také produkovat žlučovou kyselinu, která usnadňuje trávení jídla. Napomáhá i tvorbě vitamínu D a pohlavních hormonů. To vše pouze v případě, že jej v těle máte optimální množství.

Rizika nadměrného množství cholesterolu

LDL cholesterol se stává špatným v okamžiku, kdy je ho v těle nadbytek. Když je cholesterolu příliš, buňky ho už nepotřebují a nepotřebné množství pustí do krevního oběhu. Tam cholesterol ulpívá na
stěnách a tvoří plak, který následně krevní cesty ucpává. Když se pak tyto usazeniny shlukují okolo určitého bodu, blokují přístup kyslíku do mozku a může dojít k mrtvici nebo způsobit různá kardiovaskulární onemocnění. Je proto nezbytné pracovat na udržení normální hladiny cholesterolu a zároveň prevencí předcházet možným komplikacím. Nejenom různými léky a doplňky stravy, můžete dosáhnout normální hladiny cholesterolu v krvi.

Meditujte a snižte stres

Jakými technikami tedy můžete přispět k normální hladině cholesterolu a tím snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění? Jednou z doporučovaných cest je meditace. Meditování vám pomůže odbourat stres, snižuje totiž hladinu kortizolu. Princip je prostý. Když je člověk ve velkém stresu, jeho tělo uvolňuje stresové hormony, jako je právě kortizol. Ty působí jako volné radikály a napadají a poškozují buňky. Jakmile je buňka nebo vnitřní tkáň cév, žil a tepen poškozená, potřebuje vnitřní náplast, a tou je právě cholesterol. Tento stresový proces tak může v těle vytvářet obrovské množství cholesterolu, což vede k výše popsaným problémům.

Nevhodně je možno přispět ke zvýšené hladině cholesterolu i velmi nevhodnou stravou, tou která obsahuje příliš velké množství špatného cholesterolu. 

Meditace stres výrazně snižuje, eliminuje stresové stavy a odstraňuje negativa z naší mysli. Meditací dosáhnete klidného a vyrovnaného stavu. Je však potřeba si uvědomit, co je to stres a k čemu vlastně slouží. Stresory jsou hormony, které mají naše tělo a mysl chránit v okamžiku fyzického nebezpečí. Historicky mají tělo a mysl připravit na útěk nebo útok.

V současném světě jeho služby většinou (už tolik) nepotřebujeme, ale tělo jej stále produkuje v problémových a zdánlivě kritických situacích. Pro každého je proto klíčové, aby se naučil cvičit a meditovat a snížil tak hladinu kortizolu v těle. Naučte se techniky meditace a účinně se vypořádejte se stresovými situacemi.

 

Odmítnutí odpovědnosti

Jediným účelem těchto článků je poskytnout informace o tradici ajurvédy. Tyto informace nejsou určeny k použití při diagnostice, léčbě nebo prevenci jakékoli nemoci. Máte-li vážné akutní nebo chronické zdravotní potíže, obraťte se na školeného zdravotnického odborníka, který dokáže plně zhodnotit vaše potřeby a účinně je řešit. Pokud hledáte lékařskou pomoc vyškoleného ajurvédského experta, pošlete e-mail.

###message