Přejít zpět na výpis článků

Dinacharya (ajurvédská denní rutina)

spices

Dinacharya (ajurvédská denní rutina)

Dinačarja neboli denní rutina je důležitým aspektem ajurvédské medicíny může i výrazně podpořit lymfatický systém. Tyto doporučení nejsou nic nového pod sluncem, avšak jejich dodržování nejméně z 80% Vám přinese kýžený efekt.

spices
spices

Brzké vstávání: Brzké vstávání a zahájení dne s pocitem svěžesti může pomoci regulovat lymfatický systém a zlepšit celkové zdraví.

Jihwa Prakshalana (čištění jazyku): Jazyk je jeden z detoxikačních kanálů těla, proč tedy každé ráno sníst opět toxiny, které se tělu podařilo v noci vyloučit? Škrábání jazyka odstraní bakterie a toxiny, což zlepší zdraví ústní dutiny a chuť.

Pití teplé vody: Pití teplé vody hned po ránu může pomoci stimulovat lymfatický systém a vyplavit toxiny. Součaně je velmi důležitá viskozita krve. Noční dehydratace zhoršuje stav (tekutost) krve i lymfy, tím se zhoršují detoxikační vlastnosti lymfy a prokrvení celého těla. Možnost: Přidejte šťávu z ¼ citronu.

Dbejte na to, abyste každé ráno vyprázdnili. Zácpa může způsobovat bolesti hlavy, otupělost, únavu a deprese. Pokud je vaše vylučování pomalé nebo zablokované, začněte den vařenými jablky, sušenými švestkami a fíky. Večer před spaním si vezměte dvě kapsle (nebo adekvátní množství sypané verze) triphala. Během dne pijte hodně vody. Jezte každý den ve stejnou dobu, hlavní jídlo v poledne a lehčí jídlo večer. Brzká ranní procházka také přispěje k tomu, aby bylo vaše vyprazdňování pravidelné.

 Nasya (olejování nosu) a Karna Purana (olejování uší): Ve sprše přidejte několik kapek do nosu a uší. Je to snadný způsob, jak udržet dutiny, Eustachovu trubici a cervikální lymfu lubrikované, čisté, zdravé a funkční.

Abhyanga (samomasáž): Aplikace teplého oleje na tělo při sprchování nebo před koupáním může uklidnit Vátu, bojovat proti stresu, zlepšit oběh a pomoci stimulovat lymfatický oběh. Dopřejte mi minimálně 1x za 14 dní olejovou masáž.

Praktiky uzemnění: Cvičení jógy, pránájámy (dýchání), meditace nebo jiných forem cvičení ráno před snídaní pomůže stimulovat lymfatický systém a zlepšit celkové zdraví. Cvičte svou jednominutovou meditaci až desetkrát denně, abyste se vyrovnali se stresem, úzkostí a depresí.

Jezte v pravidelných intervalech: Jíst v pravidelných intervalech pomůže regulovat lymfatický systém. Zabraňte přejídání nebo pojídání mezi jídly - nejezte mezi jídly - žaludek potřebuje čas, aby zpracoval jídlo, není vhodné mu tam strkat další, když předchozí ještě není řádně stráveno.

Udělejte z oběda hlavní jídla dne. Velikost porce každého jídla je ve vašich rukou. Andžali je termín pro spojené ruce, tedy snídaně je ve velikosti přibližně 1/2 andžali, oběd: 3 andžali a večeře 2 andžali.

Konzumace vyvážené správné stravy: Konzumace vyvážené stravy z hlediska šesti chutí (sladká, kyselá, slaná, ostrá, hořká a trpká) pomůže zajistit, že budou spotřebovány všechny potřebné živiny a že lymfatický systém bude správně fungovat.

Vyhýbejte se jídlu pozdě v noci: Jíst pozdě v noci může narušit přirozené rytmy těla a negativně ovlivnit kvalitní spánek a lymfatický systém.

Vyhýbejte se jídlu u televize nebo počítače: Jíst v roztržitém stavu může vést k přejídání a špatné funkci lymfatických uzlin.

Běžte brzy do postele: Uložte se do postele brzy kolem 21:30, abyste od 22:00 již spali.

 

###message