Přejít zpět na výpis článků

Bylinní spojenci v boji s cukrovkou

gurmar

Možnost využití bylin jako doplňku standartní léčby prediabetiků a diabetiků 2. typu.

Počet lidí, kteří mají potíže s metabolizací cukru v krevním oběhu enormně stoupá. Nejedná se již pouze o civilizační onemocnění západního světa, nýbrž jeho prevalence roste i v asijských zemích, a to zejména v Indii. Proto indická vláda vyhlásila „boj s cukrovkou“ jako vládní program a vynaložila značné prostředky k vývoji účinného léku.

Jelikož Indie je více než 5000 let kolébkou Ajurvédy a ajurvédské medicíny, nemůže být překvapením, že i vývoj nového pomocníka s bojem proti diabetu byl směřován tímto směrem. Léčebný systém Ajurvédy nabízí cennou moudrost a vedení, které pomáhají naslouchat signálům těla, všimnout si prvních příznaků nerovnováhy, a provést potřebné změny, abychom navrátili rovnovážný stav. I samotná Světová zdravotnická organizace WHO uznává Ajurvédu jako účinný medicínský systém.

Nejdůležitějšími pomocníky v boji s diabetem jsou:

Z počátku bylo výzkumníky zkoumáno více než 500 různých rostlin. Ve finálním složení hraje nejdůležitější roli 6 vybraných rostlin a další rostliny, které zvyšují jejich účinnost.

gurmar
gurmar

Gymnéma lesní (Gymnema Sylvestre)

Tato rostlina je používána k léčení diabetu již více než 2000 let. Jedná se o lesní, popínavou vinnou révu vyskytující se ve střední a jižní Indii. Ajurvédští lékaři se na tuto rostlinu odvolávají jako na gurmar nebo "zabiják cukru".

V rozsáhlých výzkumech gymnémy lesní bylo zjištěno, že stimuluje sekreci inzulínu, zvyšuje účinky cirkulujícího inzulínu a snižuje hladinu glukózy v krvi. Bylo také prokázáno, že má ochranný účinek na slinivku, což je orgán, který produkuje a vylučuje inzulín. Zdá se, že Gymnéma lesní zvyšuje citlivost tkáně na inzulín, což pomáhá tělu používat glukózu na energii.

piskavice
piskavice

Pískavice řecké seno (Trigonella Foenum-graecum)

Je jedna z nejstarších používaných rostlin. Její semena se používají jako koření a v doplňcích stravy pro jejich zdravotní parametry.

Semena pískavice obsahují 55% rozpustné vlákniny, při průchodu střevem tato vláknina tvoří gel a vstřebává vodu a bobtná a přitom se váže s potravou. Oddaluje vyprazdňování žaludku, zpomaluje vstřebávání uhlohydrátů a oddaluje transport glukózy do buněk.

Přispívá k:

 • Normální hladině glukózy v krvi
 • Metabolismu lipidů
berberis-aristata-500x500
berberis-aristata-500x500

Dřišťál osinatý (Berberis aristata)

Je vzpřímený, trávnatý, opadavý keř, který roste v Himálajích v nadmořské výšce od 1000 do 3000 m.
Drišťál osinatý přispívá k normální 

 • Hypolipidemické reakci
 • Normální činnosti kardiovaskulárního systému
 • Normální hladině cholesterolu v krvi
 • Normální hladině glukózy v krvi
Tinospora cordifolia
Tinospora cordifolia

Chebule srdčitá (Tinospora cordifolia)

Vytrvalá liánovitá rostlina se střídavými listy, žlutavými květy a dužnatým kořenovým systémem.

Je využívaná pro své vlastnosti:

 • Obsahuje antioxidanty a podporuje imunitu
 • Normální stav kloubů - imunita
 • Normální funkce jater & Metabolismus lipidů
 • Duševní a adaptogenní účinek
 • Normální funkce dýchacího systému
 • Normální stav pokožky
 • Normální funkce močových cest a  hladina cukru v krvi

 

Tinospora codifolia dle studie (Anc. Sci. Life., 31(4):151-159,2012) reguluje hladinu krevní glukózy zmírněním oxidativního stresu.

Rubia cordifolia
Rubia cordifolia

Mořena srdčitá (Rubia cordifolia)

Je rozvětvená popínavá rostlina se srdčitými listy a červeným kmínkem. Používá se rozdrcený kořen.
 
Obsahuje antioxidanty a:

 • Podporuje imunitní systém
 • Připívá k normální činnosti jater
 • Přispívá k normální funkci močové soustavy (ledviny)
 • Přispívá k normálnímu zdravému metabolismu cukrů
pterocarpus-kridlok
pterocarpus-kridlok

Křídlok vakovitý (Pterocarpus marsupium)

Tropický listnatý strom ze smíšených lesů střední, západní a jižní Indie, Nepálu a Srí Lanky.

 • Obsahuje bioflavonoidy, což jsou látky rostlinného původu přítomné ve všech rostlinných buňkách a jsou pro naše tělo nepostradatelné.
Bylinní spojenci v boji s cukrovkou bgr
Bylinní spojenci v boji s cukrovkou bgr

Pouze nakombinováním přesného poměru těchto rostlin bylo dosaženo unikátního výsledku.


Takto vznikl jedinečný pomocník boje s cukrovkou -  preparát BGR-34EU  (Blood Glucose Regulator – 34 derivátů rostlinných složek). Jedná se čistě přírodní látky o extrakty z těchto bylin a rostlin, bez dalších chemických přísad.

Preparát BGR-34EU je doplňkem stravy s obsahem 34 derivátů rostlinných složek šesti rostlin, přičemž jednotlivé rostliny a jejich kombinace byly podrobovány optimalizačním studiím pro stanovení jejich správného vzájemného poměru.

 

Reference

1328-kazuistika-titulni-strana-1-2018
1328-kazuistika-titulni-strana-1-2018

MUDr. et RNDr. Tomáš Brychta, PhD. - NZZ Interní a diabetologická ambulance

„V této chvíli je v naší ordinaci preparátem BGR-34 léčeno na desítky spokojených pacientů, u kterých došlo k významnému zlepšení kompenzace diabetu a životní spokojenosti. Přípravek BGR-34 přináší novou motivaci k léčbě nejen pacientům, ale i lékařům.“

Jeden příklad za všechny.

Pacientem byl 62 letý muž, obézní diabetik. S diabetem mellitem 2. typu se léčí od svých 50 let. V roce 2013 dochází k sekundárnímu selhání kombinace PAD a pacient je postupně převeden na intenzifikovaný inzulinový režim. V roce 2017 aplikuje NovoRapid a Levemir. K tomu užívá Metformin 2000mg/den. Došlo k nárůstu tělesné hmotnosti na 137 kg, BMI 38.

Dále jsou léčeny typické komorbidity diabetického pacienta (arteriální hypertenze, hyperlipidémie). Diabetes je trvale subkompenzován, i přes opakované reedukace a terapeutické intervence se nedaří docílit zlepšení kompenzace ani úbytku tělesné hmotnosti.  

Proto v srpnu 2017 nasazujeme u tohoto pacienta preparát BGR-34EU jako doplněk stávající medikace.

Jak je patrné z následující tabulky, již za 3 měsíce léčby dochází ke snížení tělesné hmotnosti i poklesu glykemie a glykovaného hemoglobinu. Za další 2 měsíce jsou výsledky terapie ještě příznivější – celkový pokles tělesné hmotnosti o 11 kg za 5 měsíců, snížení glykovaného hemoglobinu, nížení glykemie. Dochází rovněž ke snížení TK.  Na neposledním místě je nutno uvést významné snížení potřeby. Dávkování Metforminu zůstavá beze změny. Pacient se cítí výrazně lépe, nově je motivován i ke zvýšení pohybové aktivity.  To vše bez výskytu nežádoucích účinků. V soubežně sledovaném lipidovém profilu ani hodnotách jaterních testů ke změně nedochází. 

Kromě snížení glykémie dochází také k lepší kontrole tělesné hmotnosti, zlepšení metabolismu lipidů, preparát přispívá k normální činnosti kardiovaskulárního systému, podporuje imunitní systém a působí jako antioxidant. Má tedy příznivý vliv na onemocnění celého organismu, ke kterému dochází v rámci metabolického syndromu.

TK (mmHg), TF(/min)

8/2017 150/90, 76
11/2017 140/85, 82
1/2018 135/87, 72

Hmotnost

8/2017 137 kg
11/2017 130 kg
1/2018 126 kg

Gly. (mmol/l), HbA1c (%IFCC)

8/2017 11,3 6,9%
11/2017 7.3 5,7%
1/2018 7,8 5,2%

Příběh pana Milana


Milanovi před několika lety lékaři diagnostikovali cukrovku druhého typu. Zpočátku si prošel nepříjemným přístupem k jeho léčbě, potýkal se se zdravotními problémy a musel vyhledat jiného diabetologa. Výsledky ale stále nebyly dostatečné. Potom objevil zcela jiný přístup ke svému onemocnění a o svoje zkušenosti se s námi podělil.

Cítím se zdravě, mám více energie, nadváha je pryč. A to bez užívání léků. Jsem vděčný za produkt BGR-34EU, který mi osobně tolik pomohl a stále pomáhá v boji s cukrovkou. Jmenovitě bych rád poděkoval Martinovi Kozákovi za jeho vstřícný přístup a zajímavé nabídky produktů a novinek.

 

Celý příběh pana Milana naleznete ZDE.

 

Odmítnutí odpovědnosti

Jediným účelem těchto článků je poskytnout informace o možnosti použití bylin a z nich vytvořených doplňků stravy. Tyto informace nejsou určeny k použití při diagnostice, léčbě nebo prevenci jakékoli nemoci. Máte-li vážné akutní nebo chronické zdravotní potíže, obraťte se na školeného zdravotnického odborníka, který dokáže plně zhodnotit vaše potřeby a účinně je řešit.

###message